október 21. - szombat Salamanca Utunkat továbbra is az Ezüst út mentén folytattuk, s bár csak 250 km megtétele várt ránk, az időnkkel nagyon okosan kellett gazdálkodnunk. Ugyanis a délelőttöt Salamanca megtekintésével töltöttük, s csak ebédidő táján indultunk tovább. Délutánra pedig Avila-i városnézésre kellett hosszabb időt tartalékolnunk.
Helyi idegenvezető kalauzolt bennünket a legfontosabb látnivalókhoz. A városnézést mi is a Plaza Mayoron kezdtük. Ez a hatalmas teljesen zárt négyzet alakú tér olyan mintha egyetlen épület lenne. Tökéletes az összhang, bármerre nézünk. A tér végleges formáját az ezerhétszázas évek közepén nyerte el. Egyik oldalát az Ayuntamiento, a városháza foglalja el, másik oldalán a királyi palotaszárny látható. A tér a város legmozgalmasabb pontja, körben az árkádok alatt kávéházak sokasága fogadja az ide látogatókat. Ez a tér a találkozópont, hiszen innen - a város kiépítési módjának következtében - fél km-es körzeten belül szinte minden műemlék elérhető.
A katedrális felé vezető
utunkon megnéztük a város legrégebbi templomát a
A sok gyönyörű román-gótikus paloták sora mellett a város büszkesége mégis a kettős katedrális. Belül két katedrálist nézhetünk meg az ó- és új katedrálist, kívülről azonban ez a kettősség alig látszik, egységes képet mutatnak. Az ó katedrális (Catedral Vieja) román-gótikus, a hozzáépített háromhajós, kupolás új (Catedral Nueva) gótikus-platereszk stílusú, s három szinten 72 gótikus ablak világítja meg. Az 1755-ös liszaboni földrengés ledöntötte az egyik tornyot, és sok más kár is keletkezett, de minden újjá épült. A katedrálisokkal szinte szemben áll a Convento de las Duenas – domonkos rendi nővérek rendháza, 1419-ben épült fel, s a spanyol reneszánsz „ékszerdoboza”-ként emlegetik. Avila
Nagy Szent Teréz szülővárosát
egy viszonylag
A San Salvador katedrálist az 1100-as évek közepén kezdték éíteni, de csak a XIV. században sikerült befejezni. Ennek következtében román és gótikus elemek keverednek benne. Ezt leginkább az ablakokon lehet látni, az alsó ablaksor még román záródású, a felsőbbek viszont már csúcsívesek.
Amint Szt. Teréz szülőháza
helyén álló kolostor felé tartottunk egy jókedvű beöltözött zenész-csoportba
botlottunk. Kiderült, hogy a spanyol egyetemek zenekarainak találkozóját
tartották éppen akkor Avilában.
Eredeti elképzelésünk szerint a Kármelben szerettünk volna szentmisét tartani, de erre nem volt lehetőség, ezért a San Juan Bautista (Keresztelő Szt. János) plébániatemplomba mentünk, ahol Szt. Terézt - amint a templom bejárata melletti tábla is mutatja - megkeresztelték. Az a bizonyos keresztelőmedence ma is funkcionál. Már sötétedéskor értünk Toledóba. Megérkezésünkkor sok-sok ember vonult az utcán, aminek az oka aztán hamar kiderült: a szállodánk szinte közvetlenül a bikaviadalok arénája mellett volt, s szombat lévén, az éppen végetérő viadalról távoztak az emberek.
|