október 22. - vasárnap Toledo Egy teljes nap állt rendelkezésünkre az először a vizigótok, majd 1561-ig a spanyolok fővárosának feltérképezésére. A Tajo folyó fölé emelkedő nagy sziklákon épült várost a kanyargó Tajo patkó formában öleli körül. A nyugati gót keresztény kultúra tovább élt 712 után is, mivel a mórok mindig türelmesek voltak a keresztényekkel. A város 1085-ben szabadult fel a mór uralom alól, s vált Burgos helyett fővárossá. Ekkortól a keresztény uralkodók voltak türelmesek a városban maradt arabokkal, s így tovább virágozhatott az arab kultúra is. Toledóban századokon keresztül együtt éltek a keresztények, a muzulmánok és a zsidók, ezért Toledót a „három kultúra városának” is mondják. Ez a nagy stílus sokféleség tette Toledót szinte egy szabadtéri múzeummá. A városnézést reggeli után helyi idegenvezetővel kezdtük meg. Először is a busszal a Tajó folyó túloldalán futó panoráma úton körbejártuk a várost, majd a legszebb kilátó helyen meg is álltunk csodálkozni és fényképezni.
A várost a hatalmas palota, az Alcazar és a katedrális uralja, szinte mindenhonnan láthatóan. A vár arab alapokon a XIII. sz-ban építették újjá, majd a XVI. sz-ban I. Károly (V. Károly néven német római császár) idejében kibővítették. Manapság hadtörténeti múzeum, de átalakítás miatt zárva.
A buszt elhagyva és a
városkapun belépve első megállónk a Városháza előtti térre vezetett, ahova a Catedral Primada de Espana Spanyolország prímási főtemplomának, a gótika egyik
leghatásosabb alkotásának nyugati kapuja nyílik.
Miután megismerkedtünk a
katedrális történetével és a kívülről látható elemeivel, tovább mentünk a
Iglesia de San Tomé templom felé, hogy a városban élt El Greco leghíresebb
festményét a gróf sírja fölött lévő "Orgaz gróf temetése" címűt láthassuk. A
krétai származású Domenikos Theotokopulos már a görög=El Greco névvel
került a XVI. sz. utolsó harmadában Toledóba. A város zsidó negyedében bérelt
házat és 27 éven át élt itt.
Az idegenvezetőnk itt elbúcsúzott tőlünk, s mi nagyjából másfél óra szabad időt kaptunk, a katedrális megtekintéséig. Néhányan közösen folytattuk felfedező utunkat. Először a másik zsinagógát néztük meg a Sinagoga de Santa Maria La Blancat, amely a XII. sz-i zsidóság központi temploma volt egészen 1405-ig. Ezt a mecset alapú öthajós templomot ezután keresztény templommá alakították, s csupán a XIX. sz-ban állították helyre eredeti formájában. Még elsétáltunk a San Juan de los Reyes templomhoz, melyet Katolikus Királyok temetkezési helyéül emeltették, de az elhúzódott építés miatt erre nem került sor.
|